Historie

Počátky dnešního Sportovního klubu stolního tenisu Baník Havířov spadají až do roku 1954, kdy tehdy nadšenci malého celuloidového míčku Bedřich Tryguba, Mirek Kacler, manželé Nekoksovi, Ing.Lukeš, Ing.Slowik, Dr.Jaworek, O.Nedza, B.Dzik a B.Kozubek začínali s kroužkem stolního tenisu na Dole Dukla.

Kde jsme hráli

Vše tehdy začalo v "kulturáku" Dolu Dukla v dřevěném baráčku na nádvoří šachty. Hned na podzim roku 1955 se první družstvo přihlásilo do okresní soutěže pod názvem Baník Dolní Suchá. Jelikož náš "kulturák", ale nebyl vhodný pro boje o body tak jsme se přestěhovali do místnůstky elektrárny, kde jsme ale také dlouho nevydrželi. Za další azyl tehdy posloužila klubovnička brigádnického domu Dolu Dukla a posléze restaurace U Balona, kde jsme hráli až do roku 1963, kdy jsme díky údajné adaptaci sálu museli odejít. Dalším našim útočištěm byla tělocvična ZŠ 1.máje. Tělocvična nebyla špatná, ale o definitivě nemohla být ani řeč. Zájemců o stolní tenis stále přibývalo a začalo se postupně hovořit o tom, že bychom se mohli přestěhovat do účilištní herny při SOU Dolu Dukla, což se podařilo v roce 1968 a kde jsme hráli až do roku 1991, kdy se nad naší hernou zřítil strop. Naštěstí se to stalo v době oběda, kdy v herně nikdo netrénoval. Naše činnost nebyla ohrožena, jelikož v roce 1984 byla postavena z prostředků Dolu Dukla, paralelně vedle naší herny specializovaná herna stolního tenisu s mezinárodními parametry, kde náš sportovní klub hraje dodnes. Do haly se vejde 9 stolů na trénink a turnaje. Při ligových utkáních postavíme 5 stolů dle mezinárodních pravidel. V hale rovněž máme vynikající zázemí pro diváky, kdy do hlediště se vejde cca 300 sedících diváků.         

Co jsme hráli

Do první oficiální soutěže se družstvo Baník Dolní Suchá přihlásilo v sezóně 1955/1956. V této sezóně se družstvo mužů přihlásilo do okresní soutěže, který hned vyhrálo !
Další sezónu tudíž nastoupilo již do okresního přeboru, kde se také moc neohřálo a v sezóně 1957/1958 postoupilo do krajského přeboru !
V následující sezóně 1958/1959 došlo před zahájením soutěže k reorganizaci a do nové sezóny k mužům přistoupily dvě ženy. Náš oddíl jako nováček v krajském přeboru získal překvapivé 2.místo ! V této sezóně zvítězilo B družstvo v okresní soutěži.
V sezóně 1959/1960 se naše družstvo opět umístilo na 2.místě, které zaručovalo díky další reorganizaci postup do 2.ligy ! 
V sezóně 1960/1961 došlo k omlazení týmu, kdy pod vedením trenéra B.Tryguby, hráči Šrámek, Šrámková, Nekoksová, Bednář, Kackler, Ing.Lukeš, Slowik a Rečková skončili na pěkném 5.místě.  
Sezóna 1961/1962 ukázala že jdeme správnou cestou, kdy naši odchovanci Rečková, Šrámek a Slowik se jako první v historii oddílu probojovali na přebor Československa do Bratislavy.
V dalším období končí svou závodní činnost Kacler, odchází Šrámek do Prahy, Slowik na vojenskou službu a přesto, že přišla do klubu velmi dobrá posila ze Slavoje Kojetín Krista Škobrtálová provdaná za O.Bednáře, dochází v oddíle k hráčské krizi. Důsledkem toho je sestup z 2.ligy do krajského přeboru. Svou činnost navíc končí i jeho dosavadní trenér Bedřich Tryguba. Vše nyní musí řídit dosavadní hráč Ota Bednář. 
V sezóně 1963/1964 došlo ke změnám pravidel a od této sezóny hrály ženy svou samostatnou soutěž. Naše ženy díky této reorganizaci nastoupily do krajského přeboru žen.  
Do sezóny 1964/1965 nastupuje Baník s velmi omlazeným kolektivem ve složení Bednář, Jančálek, Lukeš, Michalík a Jukl, přesto dosahuje velmi dobrých výsledků a končí na krásném 2.místě.
Sezóna 1965/1966 patří mezi nejúspěšnější v tomto období. Zlepšené tréninkové podmínky na ŽŠ 1.máje mají za důsledek postup do 2.ligy jak družstva mužů, tak družstva žen, které hrálo v sestavě Bednářová, Kinštová a Folwarčná.
V dalších sezónách se obě družstva jak mužů tak žen v 2.lize aklimatizovali, ale začínají být opět problémy s tréninkovými možnostmi. Družstvo mužů je postupně doplněno odchovanci oddílu jako Korbel, Čellar a Costache.
V sezóně 1968/1969 se vyřešily tréninkové prostory jednou pro vždy. Na trojce v Havířově Šumbarku byla postavena za téměř 1 milión korun naše 1. pingpongová herna. Obě družstva opět hrála 2.ligu, ale s ambicí na postup do 1.ligy.
Do sezóny 1969/1970 nastupuje družstvo mužů s jasným cílem postoupit do 1.ligy. Oddíl získává další posilu Richarda Flaišingera, který se přidal ke Korbelovi, Costachemu, Slowikovi a Gorgolovi, pod vedením trenéra O.Bednáře. Na konci sezóny Baník Havířov končí s desetibodovým náskokem bez jediné porážky se všemi vítěznými zápasy. Rovněž B družstvo mužů ve složení Uhlík, Vlčko, Čellar, Khýr a Jančálek pod vedením trenéra O.Bednáře postoupilo z krajského přeboru do 2.ligy ! 

         Stolní tenisté Baníku Havířov jsou poprvé mezi prvoligovou elitou ČSSR !    

V nově vybudované herně stolního tenisu se schází čím dál více nadšenců celuloidového míčku. Proto v sezóně 1970/1971 hraje Baník již 7 soutěží mužů a 7 soutěží žen ! A drusžtvo mužů v sestavě Costache, Flaišinger a Jirman v první sezóně mezi elitou končí na pěkném 5.místě. A družstvo žen hraje 2.ligu.
Před sezónou 1971/1972 dochází k posílení družstva mužů a Jiřího Turaje a Rosťu Štěpánka. Společně s P.Costachem a Flaišingerem získávají pro Baník historicky první 

                                titul MISTRA Československa družstev mužů !

Navíc B družstvo mužů ve složení Slowik, Korbel, Gorgol, Čellar vítězí ve 2.lize, a C družstvo vyhrává krajský přebor. ženy Baníku získávají krásné 2.místo v 2.lize žen, kdy jim postup unikl jen o kousek. 

   

 

Co jsme uspořádali

Ve dnech 18.-19.dubna 1970 jsme poprvé v historii uspořádali Mistrovství České republiky dospělých.   

Listopad 1989 utkání Evropské ligy ve stolním tenise smíšených družstev ČSSR -NSR.