Daniel Košťál zazářil ve Vilniusu

Ve dnech 14. – 16.června 2019 se ve Vilniusu uskutečnil již 9.ročník mezinárodního turnaje kategorie kadetů a minikadetů Lithuanian Cadet&Mini Cadet Open. Turnaje, který je v kadetských soutěžích započítáván do žebříčku ITTF, se zúčastnilo 144 hráčů a hráček ze 14 zemí.

Mezi nimi byli i zástupci Baníku Havířov Magdaléna Ščibrániová, Tomáš Kment a Daniel Košťál, který byl se dvěma zlatými medailemi nejúspěšnějším členem výpravy. V soutěži družstev se nejvíce dařilo družstvu kadetů 1 (Daniel Košťál, Martin Šíp), kteří v průběhu turnaje nenašli přemožitele a po finálovém vítězství nad družstvem Litvy 1 3:0 se stali zaslouženými vítězi. Družstvo kadetů 2 (Tomáš Kment, David Sochor) prohrálo v 1. kole hlavní soutěže s později bronzovým družstvem Finska 0:3.

V soutěži minikadetek sehrálo české družstvo ve složení Magdaléna Ščibrániová, Veronika Poláková klíčové utkání v základní skupině proti družstvu Litvy 2. Naše holky sice vedly po čtyřhře 2:1, ale bohužel v dalších dvou dvouhrách neunesly tíhu utkání a prohrály tak 2:3. Ve čtvrtfinále tak narazily na pozdější vítězky, družstvo Ruska. Pro holky, přestože prohrály 0:3, bylo toto utkání velkou zkušeností.

V soutěžích jednotlivců pokračovali čeští hráči a hráčky v úspěšném vystoupení. Tomáš Kment ovšem bohužel nepostoupil ze skupiny. Prohrál oba zápasy 2:3. Jednoznačně nejúspěšnějším hráčem české výpravy byl Daniel Košťál. Ve skupině svedl dvě velké bitvy s B. Itzhakem z Izraele a N. Carneviciusem z Litvy, ale nakonec postoupil z prvního místa. V hlavní soutěži podával soustředěné výkony a bez problémů postoupil do finále, kde porazil Estonce M. Pukka 3:0 a vybojoval tak podobně jako na Velké ceně Prahy „double“ – tj. vítězství v soutěži družstev i ve dvouhře.

V soutěži minikadetek se obě české hráčky probojovaly do čtvrtfinále, kde je los svedl ke společnému souboji. První set sice vyhrála Majda Ščibrániová, ale nakonec byla úspěšnější Verča Poláková a po vítězství 3:1 postoupila do semifinále. Verča již v základní skupině porazila první nasazenou M. Stankeviciuteovou z Litvy 11:8 v pátém setu, čímž jí oplatila porážku ze soutěže družstev. V semifinále Verča sehrála velmi vyrovnaný zápas s pozdější vítězkou G. Abaraviciuteovou z Litvy. Verča vedla 2:1 na sety, vedla 6:4 a 9:8, ale set nakonec prohrála 9:11. V rozhodující sadě prohrála 6:11 a po porážce 2:3 obsadila 3. místo.