Ivan Karabec má dvě medaile z Japan Para Open

Už za rok se v japonském Tokiu uskuteční nejen letní olympijské hry, ale samozřejmě také paralympiáda. A boje o postup na tuto akci jsou v plném proudu. Není tedy divu, že na čeští stolní tenisté vyrazili na Japan Para Open usilovat o body do žebříčku.

Obrovský úspěch zaznamenal zkušený Ivan Karabec v kategorii M10, když vybojoval ve dvouhře bronzovou medaili. Pak v soutěži družstev přidal společně s Angličanem Kimem Daybelem a mladým českým reprezentantem Kristiánem Jelínkem zlato.

V semifinále singlu Karabec prohrál s Bunpotem Sillapakongem z Thajska 2:3 a byl zklamaný. „Jako nasazená turnajová jednička jsem pomýšlel minimálně na účast ve finále. Jenže jsem neproměnil tři mečboly a prohrál v pátém setu 17:19. Byla to otázka jednoho dvou míčku, škoda. Nějak se mi nedaří vypořádat s časovým posunem a jsem pořád ospalý. Hra je pomalejší, což se v semifinále projevilo. To ale není výmluva, prostě jsem nezvládl koncovku zápasu,“ řekl po zisku bronzu ve dvouhře šestinásobný účastník paralympijských her.

Na ty sedmé v příštím roce se chce kvalifikovat a šanci má velikou. Prozatím je osmý na světovém žebříčku, jistotu nominace by mělo mít jisto mít třináct nejlepších. „My se hned po neděli přesouváme na další turnaj do Bangkoku, takže tam snad zase nějaké body posbírám. Bohužel, asi budu muset absolvovat ještě turnaj v Číně na podzim tohoto roku. Podle pravidel musím mít odehrán jeden turnaj mimo kontinent s faktorem 40. Tím mělo být Japan Para Open, ale nakonec to organizátoři změnili pouze na dvacítku. A stejnou úroveň bude mít i akce v Bangkoku. Nedá se nic dělat, já pevně věřím, že se mi do Tokia podaří probojoval. Proto jsem si to tady letos také chtěl vyzkoušet.“

Po zisku medaile v soutěži jednotlivců, se zkušený český paralympionik dočkal další v soutěži družstev. A byla to medaile zlatá. Společně s Angličanem Kimem Daybelem a mladým českým reprezentantem Kristiánem Jelínkem (klasifikace M7) nenašli přemožitele. „Po dvouhodinovém strhujícím finále, plném zvratu, jsme porazili domácí Japonsko 2:1. Byl to neskutečný zážitek. Plná hala japonských fanoušků, o médiích ani nemluvě. Bylo tam třicet novinářů, pět televizních stanic a živý přenos v japonské televizi,“ popsal atmosféru v hale Ivan Karabec. „Jak říkám, byl to souboj plný zvratů. V úvodní čtyřhře jsme v pátém setu vedli 10:6, pak prohrávali 10:11, ale nakonec zvítězili 14:12. To byl klíč k celkovému úspěchu. Já jsem pak podlehl Iwabuchimu, jenže britský spoluhráč Daybel porazil Kakitu 3:1 na sety a mohli jsme se radovat ze zlata. Bylo to těžké, v pětičlenné skupině se hrálo systémem každý s každým a jednu dvouhru si v průběhu soutěže vyzkoušel i Kristián Jelínek. Byl to zážitek i pro něj.“

Z dalších českých hráčů na turnaji v Japonsku postoupil ve dvouhře ze základní skupiny kategorie M7 Daniel Horut. Prohrál ovšem ve čtvrtfinále s Britem Williamem Johnem Bayleym. Kristián Jelínek ani Zbyněk Lambert však v kategorii M7 nepostoupili ze základní skupiny.

Kompletní výsledky dvouhry na Japan Para Open najdete ZDE

Kontakt


SKST Havířov,z.s.
Opletalova 1293/8C
736 01 Havířov - Šumbark
IČO: 180 55 991
Bankovní spojení: Česká spořitelna Havířov
Číslo účtu: 1721999349/0800
tel: +420 603722478
e-mail: sksthavirov@gmail.com
www.sksthavirov.cz