Ivan Karabec jako jeden z Mušketýrů z Ria

V korejském Pchjongčchangu začaly zimní olympijské hry, kdo má ale chuť zavzpomínat si na ty letní, může se začíst do knihy Mušketýři z Ria, která mapuje osudy pěti jihočeských paralympijských sportovců. Mezi nimi pochopitelně nechybí ani českobudějovický rodák Ivan Karabec, dlouholetý člen havířovského klubu.

Redaktor a nadšenec paralympijského sportu Radek Gális v publikaci sleduje životní příběhy pěti různých paralympioniků, konkrétně plavce Arnošta Petráčka, plavkyně Bělu Třebínovou, lukostřelce Davida Drahonínského, jachtaře Daniela Bínu a právě Ivana Karabce. ,,Je to rozhodně zajímavé počtení pro každého. Kniha určitě osloví i ,,zdravé“ čtenáře, kteří si díky ní udělají představu o tom, jak sportuje takový špičkový handicapovaný hráč,“ řekl krátce po křtu knihy na začátku roku Ivan Karabec. ,,Myslím, že máme jen velmi málo knížek týkajících se stolního tenisu, takže každá taková publikace, kterou se podaří vydat, je jistě vítaným plusem. Určitě ji mohu doporučit všem, kteří mě znají, ale i těm ostatním. Zajímavé jsou totiž i životní osudy zbývajících čtyř sportovců, se kterými se osobně znám.“

Karabec startoval poprvé na paralympijských hrách už v roce 1996 a o čtyři roky později přivezl ze Sydney zlato. Rád by se přitom podíval i za dva roky do Tokia. Předpokládá, že turnaj ve stolním tenise se bude v této zemi těšit mimořádné pozornosti. "Mám za sebou šest paralympiád, a pokud se mi podaří kvalifikovat do Tokia, byl bych v počtu startů rekordmanem na celém světě. Žádný stolní tenista na sedmi paralympiádách ještě nehrál. Tohle je obrovská motivace. Cítím se stále při síle, a přestože konkurence je stále větší, myslím, že výkonnost na to ještě stále mám," tvrdí. Dokonce se pohrává s myšlenkou, že ani Tokio by nemuselo znamenat konec paralympijské kariéry. To se ale ukáže až za dva roky.

Nyní je mnohem důležitější dobře se připravit na říjnový světový šampionát do slovinského Laška, kde bude obhajovat bronzovou medaili. "Bude to první velký test právě směrem k paralympiádě. Tam bych si chtěl ověřit, jak na tom jsem. Před čtyřmi lety v Číně jsem došel až do semifinále, uvidíme, jaké to bude letos," dodává Ivan Karabec.

 

Kontakt


SKST Havířov,z.s.
Opletalova 1293/8C
736 01 Havířov - Šumbark
IČO: 180 55 991
Bankovní spojení: Česká spořitelna Havířov
Číslo účtu: 1721999349/0800
tel: +420 603722478
e-mail: sksthavirov@gmail.com
www.sksthavirov.cz