Jan Valenta se těší na havířovské angažmá

V roce 2017 ještě startoval v juniorské kategorii na evropském šampionátu v Portugalsku. Pak se pokoušel kvalifikovat na olympijské hry mládeže v Buenos Aires. Vleklé zdravotní problémy však odchovanci kladenského stolního tenisu Janu Valentovi poslední roky v mládežnické kategorii neumožnily zužitkovat jeho talent naplno.

Zkoušel hrát extraligu v Liberci, pražském El Niňu a Ostravě, mnohem častěji však marodil doma. Nyní se cítí zcela zdráv a v nové sezoně bude po boku Petra Davida a Ondřeje Bajgera bojovat o mistrovské body v havířovském týmu. "V Ostravě jsem toho moc neodehrál. Byl jsem dlouho zraněný, navíc jsem bydlel doma a plán byl takový, že budu jen jezdit na zápasy. Tady to bude úplně jiné. Budu v Havířově bydlet a domů naopak jezdit jen občas na víkend. V tom vidím zásadní rozdíl. Teprve až nyní jsem se vlastně osamostatnil, budu se starat o sebe a věřím, že vše bude fungovat," říká na téma svého přestupu.

Těší se na přípravu v Národním tréninkovém centru, kde bude dostatek příležitosti k dalšímu výkonnostnímu růstu. Na zdravotní patálie se snaží zapomenout. "Aktuálně jsem zdravotně v pořádku a moc bych si přál, aby to tak zůstalo. Poznal jsem dobře své tělo a vím, že když mě někde ve svalu něco zatahá, jestli je to problém nebo jen třeba únava. Léčil jsem se z mononukleózy, měl jsem natržené svaly zadního stehenního svalu i v rameni a také jsem podstoupil operaci ramene. Bylo toho opravdu hodně, ale jsem zpět."

V určitém slova smyslu ztratil dva až tři roky, a to navíc v období, které je obecně považováno za mimořádně důležité. Zatímco jeho vrstevníci tvrdě trénovali a někteří vozili medaile z mezinárodních turnajů, on se staral o své zdraví. Jedno velké pozitivum v tomto období přece jen našel. "Myslím, že jsem si obrovským způsobem odpočinul psychicky. Vypadl jsem na dlouhou dobu z tréninku i ze zápasů, staral se jen o své zdraví, takže ping pong šel de facto stranou. Je těžké odhadnout, v jaké jsem aktuálně formě oproti stejně starým hráčům, osobně si myslím, že to nebude tak hrozné. Ztratil jsem hlavně ve dvou herních činnostech, a to servis a příjem. Pohyb za stolem, úderová technika, to všechno se rychle vrátí. Ale servis a příjem, na tom budu muset pořádně zamakat."

Není tedy divu, že se novou extraligovou sezonu moc těší. V těchto dnech polyká náročné tréninkové dávky, aby byl na začátku září dobře připraven. "Úplným nováčkem v extralize nebudu. Něco málo jsem odehrál za Liberec a El Niňo, taky v dresu Ostravy jsem se objevil. Ale tohle bude opravdu první sezona, ve které bych chtěl být platným členem týmu. Moc se těším, budeme mít kvalitní družstvo, ale také soupeři budou silní. Třeba Havlíčkův Brod má neskutečně dobrý mančaft. Zajímá mě taky změna systému, například multiballs jsem nikdy nehrál. Na žádném turnaji, to bude pro mne absolutní novinka."

Kontakt


SKST Havířov,z.s.
Opletalova 1293/8C
736 01 Havířov - Šumbark
IČO: 180 55 991
Bankovní spojení: Česká spořitelna Havířov
Číslo účtu: 1721999349/0800
tel: +420 603722478
e-mail: sksthavirov@gmail.com
www.sksthavirov.cz