Mixy světové extratřídy už se sjíždějí do Havířova

Jako první přiletěla výprava Singapuru, hned po nich pak elitní rakouský mix, Angličané a reprezentanti Hongkongu a KLDR. Do havířovského Národního tréninkového centra se sjíždějí elitní světové páry, aby ve dnech 11. a 12. dubna bojovaly o čtyři letenky a olympijský turnaj ve smíšené čtyřhře.

Za stoly pochopitelně pilně trénuje pod vedením trenérky Renáty Štrbíkové také česká dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková. Hned vedle se rozcvičují Rakušané Róbert Gardos a mistryně Evropy ve dvouhře Sofia Polcanová, vtipkují s hráči Singapuru Chew Zhe Yu a Zeng Jian. Tři dny před začátkem bojů je atmosféra tradičně velmi přátelská. Teprve ve čtvrtek ráno všech šestadvacet přihlášených párů zvážní a jejich mentální nastavení se změní.

Mladý český pár na tom bude asi stejně a udělá maximum proto, aby si mohl zahrát v Paříži na olympiádě. „Respekt vůči našim soupeřům samozřejmě máme, jsou to špičkoví hráči, jenže do zápasu půjdeme s jasným cílem vyhrát. Tam už respekt není na místě. Je potřeba naopak ukázat hned od začátku, že se soupeřů nebojíme a chceme proti každému s nich bojovat o postup do dalšího kola,“ říká na adresu hvězdných světových párů Jan Valenta.

Rovněž Zdena Blašková uznává, že konkurence na kvalifikaci bude mimořádně silná, ale to v žádném případě neznamená, že šance zajistit si místo v olympijském turnaje není reálná. Zvlášť před domácím publikem a v hale, kterou oba velmi dobře znají. „Domácí publikum je vždycky dobré. Nějaká mírná nervozita na začátku asi bude, ale to se velmi brzy vytratí. Podpora rodiny a přátel, spoluhráči z našich klubů i ostatní fanoušci by nám měli pomoct. Rádi bychom výhodu domácího prostředí zkrátka využili.“

O tom, že českou dvojici nečeká nic snadného, moc dobře ví také trenérka Renáta Štrbíková. Sama jako hráčka startovala na olympiádě ve dvouhře i čtyřhře, během své bohaté kariéry se také stala mistryní Evropy ve smíšené čtyřhře. Koučovat a hrát je však něco, co se nedá vůbec srovnat. „U čtyřhry je to ještě složitější. Koučuje se vlastně ob jeden set. Páry střídají postavení a taktika se mění velmi rychle. Je navíc potřeba si uvědomit, na jaké postavení soupeřů se svým hráčům vlastně snažím radit. Sledovat servis a příjem, to je to hlavní, ale pak je taky potřeba přemýšlet už jako tým. Už to není jen jeden hráč a trenér. Zkrátka jsou tam zajímavá specifika, ale já věřím, že tohle všechno společně na kvalifikaci zvládneme,“ vysvětluje.

O šancích českého páru se hovořit nebojí. Ví, že nebude patřit mezi favority, ale to ještě nic neznamená. Postup na olympiádu je po oba dny vzdálen přesně čtyři výhry za sebou. „Myslím, že seznam přihlášených párů je hodně kvalitní. Je protkán různými hráči i co se týče materiálů, hráčů a hráček z Asie nebo skvělých Evropanů. My určitě půjdeme do turnaje s cílem vyhrát jednu z těch čtyř letenek. Není to nic nereálného. V mixu se některé individuální přednosti v zásadě mažou a rozhoduje souhra a týmový duch. Pokusíme se co nejlépe vyladit formu a poprat se postup,“ dodává Renáta Štrbíková.

Dvoudenní turnaj v Havířově se bude hrát vyřazovacím způsobem. První den se bude hrát ve dvou na sobě nezávislých pavoucích a vítěz každého z nich postoupí do Paříže. Druhý den se bude hrát stejným způsobem s tím rozdílem, že už se soutěží samozřejmě nezúčastní vítězové z prvního dne. A opět se bude hrát o dvě postupová místa.

Los prvního hracího dne proběhne ve středu 10. dubna ve 12 hodin, vstupné na každý jeden hrací den je sto korun. Program začíná po oba dny v 10 hodin ráno a hrát se bude maximálně na čtyřech stolech.

Kompletní informace o olympijském turnaji najdete ZDE

Kontakt


SKST Havířov,z.s.
Opletalova 1293/8C
736 01 Havířov - Šumbark
IČO: 180 55 991
Bankovní spojení: Česká spořitelna Havířov
Číslo účtu: 1721999349/0800
tel: +420 603722478
e-mail: sksthavirov@gmail.com
www.sksthavirov.cz