Příprava na Evropské hry s polskou reprezentací

Pět dnů intenzivní přípravy s kompletním polským národním týmem a dnes už přesun do Krakova. Šestice českých reprezentantů a reprezentantek to navíc z Havířova nebude mít do dějiště Evropských her vůbec daleko. Dvě hodinky cesty autokarem.

V Národním tréninkovém centru se připravovalo kvarteto žen Hana Matelová, Zdena Blašková, Kateřina Tomanovská a Helena Sommerová, stejně jako dvojice mužů Lubomír Jančařík a Tomáš Polanský. Kromě Poláků s nimi absolvovali tréninkové dávky i další reprezentanti Pavel Širuček, Jiří Martinko, kvalitní přípravu si nenechali ujít například také havířovští hráči Jan Valenta nebo Adam Štalzer.

Čtyři dny před začátkem soutěží na Evropských hrách panuje mnohem větší optimismus v ženské části výpravy. Trenér mužů Josef Plachý vysvětlil proč. „Přípravu nám zkomplikovaly drobné zdravotní problémy obou hráčů. V tuto chvíli je opravdu těžké odhadnout, v jaké se na hrách představí formě,“ řekl bez dalších podrobností.

Lubomír Jančařík startuje na Evropských hrách podruhé v kariéře, pro Tomáše Polanského je to premiéra. Kromě dvouhry navíc bude hrát i smíšenou čtyřhru s Hanou Matelovou. Do soutěže družstev se český tým mužů bohužel nekvalifikoval.

To ženy vyráží s nejvyšším počtem možných hráček. Pro Hanu Matelovou už to jsou třetí Evropské hry, Kateřina Tomanovská, Helena Sommerová i Zdena Blašková absolvují svoji premiéru. „Těším se samozřejmě moc. Nejen na samotný turnaj, ale také na atmosféru. Byla jsem na světové olympiádě dětí a mládeže, myslím, že princip v Krakově bude stejný. Spousta sportovců z jiných odvětví, a navíc je to už mezi dospělými, takže je to něco víc,“ říká před odjezdem úřadující mistryně republiky Zdena Blašková.

Společnou přípravu s polským národním týmem si moc pochvalovala. „Byl to jiný sparring, jiná kvalita. Nehrály jsme jen mezi sebou holky z nároďáku. Většina hráček z naší tréninkové skupiny v Havířově už má po sezoně, takže to bylo velmi dobré řešení. My jsme s Kačkou Tomanovskou hlavně trénovaly debl. To je pro nás moc důležité,“ připomíná hrací systém soutěže družstev na Evropských hrách.

Čtyřhrou totiž každé utkání začíná a v řadě případů má klíčovou roli pro úspěch celého týmu. Před soutěží družstev však Zdenu Blaškovou a Hanu Matelovou čeká soutěž ve dvouhře. „Mám obrovskou radost, že jsem dostala příležitost nastoupit do dvouhry, protože se rozhodovalo mezi mnou a právě Kačkou. Chtěla bych toho využít, přestože na hrách bude samozřejmě absolutní evropská špička. Bude to v obou soutěžích podobné. Hodně bude záležet na losu. V družstvech chceme vycházet právě z kvalitní čtyřhry a pak je tady Hanka Matelová, hráčka absolutní evropské extratřídy. Jak říkám, bude to určitě těžké, ale chtěly bychom nějaký dobrý výsledek uhrát.“

Dobrým výsledkem se na Evropských hrách rozumí například vystoupení družstva na historicky prvních Evropských hrách v Baku před osmi lety. Tehdy družstvo ve složení Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková a Hana Matelová pod vedením trenéra Pavla Krpce vybojovalo senzační bronzovou medaili. I s odstupem času na turnaj v Ázerbájdžánu Hana Matelová vzpomíná velmi ráda.

Současná česká jednička a aktuálně třináctá hráčka evropského žebříčku pojede na své třetí Evropské hry. Hrála během své kariéry prakticky na všech velkých turnajích po celém světě a konkrétně Evropské hry hodnotí velmi vysoko. „Já Evropské hry řadím hned za olympiádu. To je jasné. Proto i ta medaile z Baku má obrovskou cenu. Před týdnem to bylo přesně osm let, co jsme bronz vybojovaly a s holkama jsme vzpomínaly. Posílaly jsme si fotky těch medailí. Jsou osm let staré, ale pořád moc hezké,“ usmívá se při vzpomínce na vydařený turnaj.

Na hry se cítí dobře připravená. Po mistrovství světa v Durbanu ještě hrála play off francouzské ligy, takže byla stále v plném zápasovém rytmu. A od minulého týdne absolvuje v Havířově kvalitní trénink. „Je těžké odhadovat šance. Turnaj družstev má veliké specifikum právě v té čtyřhře, což třeba některým týmům úplně nemusí vyhovovat. Takže těžko říkat něco předem. Každopádně jedeme do Krakova bojovat o co nejlepší výsledek, to je jasné,“ uzavírá Hana Matelová.

V Krakově startují Evropské hry už 21. června, turnaj ve stolním tenise začíná 23. června. Hrál se bude v Hutnik Arene s kapacitou 1000 diváků. Nejprve přijdou na řadu soutěže ve dvouhrách mužů a žen a ve smíšené čtyřhře, následovat pak budou soutěže družstev. Los všech pěti soutěží proběhne ve čtvrtek 22. června v 10 hodin dopoledne.

Kontakt


SKST Havířov,z.s.
Opletalova 1293/8C
736 01 Havířov - Šumbark
IČO: 180 55 991
Bankovní spojení: Česká spořitelna Havířov
Číslo účtu: 1721999349/0800
tel: +420 603722478
e-mail: sksthavirov@gmail.com
www.sksthavirov.cz