Restart amatérského sportu!

Je to už půl roku, co je v České republice ochromen amatérský sport

 

Před půl rokem se kvůli vládním restrikcím a epidemické situaci v zemi přerušila veškerá sportovní aktivita v České republice. Nikdo tehdy netušil, že zejména amatérský sport bude ochromen půl roku. Snad žádná jiná civilizovaná země nepostupovala způsobem, že na tak dlouho plošně zakázala aktivitu, která při správné kontrole není riziková, a naopak pomáhá pandemii koronaviru zvládat.

Trénink mládeže je pro zdraví národa zásadní činnost, která v naprosté většině normálních zemí funguje i v době, kdy platí tvrdá opatření. „Ukončete lockdown mládežnického sportu,“ volají experti, kteří stojí za iniciativou Restart amatérského sportu.

Česká veřejnost však začíná stále více volat po tom, aby byl ukončen zbytečný plošný zákaz mládežnického trénování. Skupina sportovních expertů připravila jasné argumenty, proč má být mládežnický sport okamžitě otevřen.

Pět důvodů, proč je nutné a možné restartovat amatérský mládežnický sport:

1) NEUDRŽITELNÁ FYZICKÁ A PSYCHICKÁ DESTRUKCE

Zdravotní situace je neudržitelná – děti tloustnou, mají psychické problémy, probíhá destrukce řádu, který zajišťoval vedle školy právě organizovaný sport. Za každý týden odkladu tvrdě zaplatíme!

2) SPORT BEZ RIZIKA

Venkovní bezkontaktní sportování mládeže s rozestupy není rizikové. Riziko přenosu je naprosto minimální, kluby a trenéři jsou schopni zajistit dodržování opatření. Umožnění venkovního organizovaného sportování nijak neohrozí otevření škol.

3) EVROPA NENÍ UZAVŘENA

V řadě evropských zemí děti po dobu pandemie organizovaně sportovaly a sportují, protože to není rizikové.

4) ZDIVOČELÉ AKTIVITY SKUPIN

Současné nekontrolované „zdivočelé“ skupinové aktivity bez organizovaného dohledu či odborného vedení jsou zoufalou reakcí populace na plošný zákaz sportování. Umožněním organizovaného sportování mládeže se toto povede vrátit pod kontrolu.

5) PRAVIDLA, TESTY, TRENÉŘI

Bezpečné otevření s pravidly zlepší současnou situaci – děti budou antigenně testovány a budou pod dohledem trenérů.

K iniciativě se veřejně hlásí také vedení České asociace stolního tenisu. "Vzhledem k jakési paralýze zastřešujících českých sportovních organizací plně podporuji iniciativu "Restart amatérského sportu" a její výzvu "Otevřete neprodleně český mládežnický sport". A to jménem celé ČAST. Jsem v kontaktu s autorem iniciativy Gabrielem Waagem a dalšími zaangažovanými. Tady už dávno přestala legrace a já pevně věřím, že zástupci našeho státu dostanou rozum a na základě pádných argumentů povolí českým dětem sportovat," říká její předseda Zbyněk Špaček.

Otevřená výzva iniciativy Restart amatérského sportu ZDE

Kontakt


SKST Havířov,z.s.
Opletalova 1293/8C
736 01 Havířov - Šumbark
IČO: 180 55 991
Bankovní spojení: Česká spořitelna Havířov
Číslo účtu: 1721999349/0800
tel: +420 603722478
e-mail: sksthavirov@gmail.com
www.sksthavirov.cz